Історія

Цей день в історії Католицької Церкви: 13 травня 1981 року в результаті замаху поранено Папу Римського Йоана Павла ІІ

429108 pero chernila puzyrek kniga pismo 1680x1050 www.GdeFon.ru 13 травня 1981 року – в результаті замаху поранено Папу Римського Йоана Павла ІІ (1978 - 2005). 

У середу, під час традиційної загальної аудієнції, двоє екстремістів – Орал Челік та Мехмет Алі Агджа – вистрелили в Йоана Павла ІІ. Скориставшись безладом, Челік утік, Агджу ж вдалося затримати. Понтифіка терміново госпіталізували; вдало проведена операція врятувала йому життя. Уже через кілька днів Папа звернувся до вірних із лікарні. Приблизно через два роки, 27 грудня 1983 року, Йоан Павло ІІ зустрівся з Агджею та пробачив йому. Крім того, Понтифік клопотався щодо помилування терориста перед президентом Італії Карло Адзеліо Чампі. 13 червня 2000 року Агджу таки помилували й депортували до Туреччини, де він сів до в'язниці за скоєні раніше злочини.

Мехмет Алі Агджа належав до турецької націоналістичної організації «Сірі вовки», члени якої мріяли про побудову Великого Турану – могутньої імперії на основі турецького етносу. Свій замах він пояснював тим, що Папа – це «вождь хрестового походу», скерованого проти його віри. Тим не менш, слідчі скоро зрозуміли, що за турецьким «ідеалістом» (так себе називали «Сірі вовки») стоять значно могутніші сили. Як основних замовників убивства розглядали турецьку  мафію, масонську ложу «Пропаганда-2» та керовані КДБ спецслужби Болгарії, проте остаточно розплутати цю справу так і не вдалося. Сам Агджа висунув протягом слідства 128 версій свого злочину. Слідчі дійшли до висновку, що ця людина – патологічний брехун.

Варто зазначити, що саме після поранення Папа Римський Йоан Павло ІІ зацікавився Фатімськими об'явленнями, до яких раніше ставився обережно – адже замах було здійснено саме в річницю дивовижних подій у Фатімі.

AttentatПонтифік, поранений під час замаху

teror pap2

Папа Йоан Павло ІІ пробачає Алі Агджу

13 травня 1871 року – Ватикан став частиною Італійського королівства.

У другій половині XIX століття розпочинається об'єднання Італії. Окрема Папська держава стояла на заваді цьому процесові, тож мала бути завойована. Певний час її обороняли французькі війська, проте на початку франко-пруської війни 1870–1871 років вони були відкликані, і Святий Престол відтоді міг покладатися лише на власні сили. Король Італії Віктор Емануїл ІІ (1861 - 1878) у 1870 році розпочинає наступ на Рим. Щоб надати цим діям хоч якогось вигляду законності, король запропонував Папі Пієві ІХ (1846-1878) без бою впустити італійські війська до міста, гарантуючи йому захист і привілейоване становище. Хоча Понтифік розгнівано відкинув цю пропозицію, опір Ватикану був скоріше символічний – 20 вересня 1870 року королівська армія зайняла Рим. Пій ІХ відмовився від частини Рима, яку король запропонував йому як територію Папської держави, і оголосив себе «в'язнем Ватикану».

13 травня 1871 року уряд Італії ухвалив «Закон про гарантії», за яким Папа Римський став суб'єктом права Королівства Італія. Йому були гарантовані почесті та привілеї згідно з саном. Також Понтифік мав право приймати та надсилати послів. Папі виділялися субсидії на 3 225 000 лір на особисті потреби та утримання Римської Курії. Однак ні Пій IX, ні його наступники не визнали цих умов і 59 років перебували в добровільному ув'язненні, не користуючись дарованими правами. Криза була розв'язана тільки 1929 року, коли прем'єр-міністр Італії Беніто Муссоліні та кардинал П'єтро Гаспарі, офіційний представник Святого Престолу, підписали Ларетанські угоди, які гарантували суверенність і незалежність Ватиканської держави.280px-Popepiusix                                   Папа Римський Пій ІХ (1792 - 1878 роки життя)

Dipinto di Re Vittorio Emanuele II

Король Італії Віктор Емануїл ІІ (1820 - 1878 роки життя)

 

Павло Зінченко, Католицький Медіа Центр

 

По темі:

Цей день в історії Католицької Церкви (30 квітня)

Цей день в історії Католицької Церкви (27 квітня)

Цей день в історії Католицької Церкви (24 квітня)

 

 


 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку