Історія

Цей день в історії Католицької Церкви (17 квітня)

download17 квітня 1534 року – арештовано англійського гуманіста і філософа, автора книги «Утопія», святого Католицької Церкви Томаса Мора.

За часів короля Генріха VIII Томас Мор був дуже впливовою особою. У 1518 році він став головним радником короля, згодом – спікером Палати громад, а в 1529 році був призначений на головну державну посаду лорда-канцлера. За заслуги перед королівством монарх винагородив його статками й лицарським титулом. Утім, Томас Мор, хоч і служив віддано, вважав свої обов’язки тягарем і весь вільний час присвячував книгам, родині та друзям.

1529 року король Генріх VIII офіційно оголосив про розрив Церкви Англії з Римом. Незгідний із політикою короля, Томас Мор подав у відставку в 1532 році й відмежувався від державних справ. Масла в вогонь підливало те, що Томас Мор відмовився визнати шлюб короля з Анною Болейн і навіть не прийшов на весілля, чого правитель, звісно, не міг не помітити. 1534 року було прийнято Акт про супрематію, який проголошував короля єдиним законним керівником Церкви Англії. Визнання цього Акту мало бути скріплене присягою, яку Томас Мор категорично відмовився скласти. Його було арештовано і зрештою страчений 6 червня 1535 року за звинуваченням у державній зраді.

250px-Hans Holbein the Younger - Sir Thomas More - Google Art ProjectТомас Мор (1478 - 1535 роки життя) Портерт роботи Ганса Гольбейна Молодшого

17 квітня 1607 року – відбулися єпископські свячення Армана Жана дю Плессі, герцога де Рішельє, більше відомого як кардинал Рішельє.

Завдяки Александрові Дюма кардинал Рішельє знаний повсюдно, проте асоціюють його насамперед із політикою й інтригами. Служіння реальної історичної особи Католицькій Церкві незаслужено губиться на цьому фоні.

Звання єпископа майбутній кардинал отримав особисто з рук Папи Римського Павла V. Занадто молодий для сану (юнакові виповнилося тоді 22 роки), Рішельє приховав від Папи свій справжній вік, а потім покаявся. Понтифік вирішив: «Справедливо, щоб молодий чоловік, наділений мудрістю, яка перевершує його вік, був підвищений достроково». Восени 1607 року Рішельє закінчив Сорбонну, ставши доктором філософії з богослов’я. Молодий єпископ отримав занепалу і зруйновану релігійними війнами Люсонську дієцезію. Він енергійно взявся до реставрації: за його сприяння було відбудовано кафедральний собор у Люсоні та відремонтовано резиденцію єпископа. Рішельє постійно спілкувався з парафіянами, здобувючи їхню повагу і довіру. З-під його пера вийшли «Настанови християнинові», де в доступній для простого народу формі були пояснені основи християнського віровчення, та низка інших теологічних робіт. У 1614 році єпископ став духівником королеви Анни Австрійської. Однак 1617 року Рішельє був позбавлений єпископського сану за наказом короля, який вирішив, що єпископ Люсонський занадто близький до його ворогів.

uploadwiki 3563991 18390377

 

Кардинал Рішельє (1585 - 1642 роки життя) Портрет роботи Філіпа де Шампеня. 1640 рік.

Павло Зінченко, Католицький Медіа-Центр

 

По темі:

Цей день в історії Католицької Церкви (14 квітня)

Цей день в історії Католицької Церкви (13 квітня)

Цей день в історії Католицької Церкви (11 квітня)


 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку