Святий дня

3 вересня - св. Григорія Великого, Папи і Вчителя Церкви

grygorij-welykyjМожна, маючи добрі «стартові умови», прожити свої роки спокійно, використовуючи ці життєві бонуси. Але коли хочеш чогось досягти – трудитися треба багато.

 

Детальніше...

29 серпня - мучеництво св. Йоана Хрестителя

muchenyctwo_Ioana_Khrestytelia_KaravadzhoЙоан Хреститель був єдиним сином священика Захарії і Єлизавети, родичем Пресвятої Діви Марії.

 

Детальніше...

Блаженний Августин: від скептика до святого

Avgustin2«Говорю вам, що так же й на небі радітимуть більше за одного грішника, що кається, аніж за 99 праведників, що не потребують покаяння!..» (Лк. 15. 7).

«Так і Отець ваш Небесний не хоче, щоб загинув хоч хтось один із цих малих дітей» (Мт. 18. 14).

Детальніше...

Пресвятої Діви Марії Цариці

mary-queen3Сьогодні, 22 серпня, Римсько-Католицька Церкві відзначає спомин Пресвятої Діви Марії Цариці.

П’ята таємниця Славних тайн святого Розарію. Коронування Пресвятої Діви на царицю неба і землі, всіх ангелів і святих. Коли виник Розарій? Загалом беручи, у ХІІ ст. його «взяв в активне використання» св.Домінік, ставши у певному сенсі творцем цієї молитви, а в XV ст. Ален де ла Рош сформував знані нам 150 «Аве» за числом 150 псалмів.

А спомин Марії Цариці встановлено 1954 року.

Так виростають свята і спомини в календарі: Церква нічого не «вигадує», Церква фіксує те, що вже є і діє. Так само справа з догматами: не те що Папа особисто сів і на підставі того, що він Папа, написав новий догмат. Спершу є теологічна думка, відчуття, побожність, спроби осмислення… потім тривале обдумування, обговорення. І лише тоді – документ. Скажімо, пропонований для затвердження ІІ Ватиканським Собором догмат про посередництво Марії у відкупленні не був ним затверджений. Але така течія в побожності є, навіть існує жіночий орден Сестер сім’ї Марії-Співвідкупительки.

А спомин Пресвятої Діви Марії Цариці встановив 11 жовтня 1954 року Папа Пій ХІІ своєю енциклікою «Ad caeli Reginam» (До Цариці небес). Енцикліку проголошено з нагоди 100-річчя затвердження догмату про Непорочне Зачаття Пресвятої Богородиці. Позбавлену наслідків первородного гріха, взяту душею і тілом на небо, благодаті повну Пріснодіву християни здавна шанували, дякували Їй за те «fiat», завдяки якому Бог прийшов на землю в тілі. Її зображали на троні, в королівському вбранні, з короною тощо.

Все це були вияви щирої побожності, яка, однак, не була позбавлена теологічного підґрунтя. Починаючи з того, що Марія походила з королівського роду – з дому Давидового (див. Мт 22, 41-46; Мк 12, 35-37; Лк 20, 41-44; Рим 1, 3; 15, 12; 2 Тим 2, 8; Одкр 22, 16 та ін.). Продовжуючи євангельськими словами «славитимуть Мене всі роди» (Лк 1, 48) – тобто цілком можливо зробити висновок, що Бог це мав у своїх планах, а Вона це зрозуміла Святим Духом. Ну і наостанок, відомий образ з Одкровення – жінка, зодягнена в сонце, на голові її вінець (корона) з дванадцяти зірок. Церква здавна відносила цей образ у духовному тлумаченні до Діви Богородиці.

Святе Письмо пребагате на тлумачення, образи, глибинні смисли. Не раз ці тлумачення бувають і помилковими – зрештою, кожна єресь доводить свою правоту насамперед на підставі цитат із Біблії! Тому так важливо розуміти, чим є віра Церкви: не детальним слідуванням літері, і не вигадуванням невідомо чого, а ретельним розпізнанням, які з тлумачень мають у собі Святого Духа. Тільки у ХХ столітті встановлено спомин Марії Цариці.

Звичайно, є дуже багато цитат з Отців Церкви, християнських письменників, святих. Усі вони є не безпосереднім підтвердженням богословської правильності свята, а свідченням про розвиток побожності. Найточніше підтвердження того, що прямо не записане у Біблії, потрібно шукати у чудесах і знаках. Бо як за Старого Завіту, так і за Нового Бог підтверджує свою присутність знаками і чудесами. У своїх об’явленнях Матір Божа не раз з’являлася в оточенні святих та ангелів, що супроводжували Її як повелительку. Це становить цілком конкретну вказівку.

Спомин Марії Цариці був визначений спершу на 31 травня, але після літургійної реформи перенесений на 22 серпня, в октаву Внебовзяття, що логічніше. До найдавніших молитов Церкви належать Sub Tuum praesidium («Під Твою милість»), Salve Regina («Слався, Царице»), а також Лоретанська літанія, де Марію названо Царицею.

Повну, абсолютну царську владу в небі має лише Бог – це Його Царство. У людських аналогіях можна сказати, що Марія прийнята Ним на царювання як «регент». Що для підвладних, звісно, означає легітимність Її влади.

За матеріалами: Сredo

Успіння Пресвятої Діви Марії

 wniebowziecie.jpgСьогодні, 15 серпня, Римсько-Католицька Церква відзначає урочисте свято Успіння Пресвятої Діви Марії.

Детальніше...

Свята Бригіда - покровителька Європи

Saint Birgitta of Sweden(1303-1373)

Бригіда народилася 1302 року в родині шведського князя Біргера. У віці 14 років її віддали заміж за князя Ільфа Гунмарссона. Подружжя мало дев'ятеро дітей. За переказами Бригіда мала декілька видінь. Пізніше її видіння, повчання і пророцтва були зібрані в книзі «Одкровення». По смерті чоловіка, біля 1350 року, Папа Римський затвердив створення нового ордену, статут якого написала сама Бригіда. Орден бригідок мав, переважно, розповсюдження в землях Північної Європи (Швеція, сучасна Естонія, північі князівства Німеччини, Британія), а також в Італії, Франції, Речі Посполитої. На сьогодні залишилося лише 12 біргіттинських монастирів. 1999 року Йоан Павло ІІ проголосив св.Бригіду Шведську покровителькою Європи.

Бенедикт XVI про свого покровителя святого Бенедикта Нурсійського

benedyktСвого часу нинішній папа-емерит Бенедикт XVI пригадував заклик свого Небесного покровителя Бенедикта Нурсійського: «Нічого не ставити понад Христа». «На початку свого служіння Наступником святого Петра, – сказав він, – прошу у святого Бенедикта допомогти нам утримувати непохитним центральне місце Христа в нашому житті. Нехай Він завжди займає перше місце в наших думках і кожній нашій діяльності». Пропонуємо катехезу папи-емерита, присвячену своєму покровителю.

Детальніше...

День святого Патріка - свято радості та християнського патріотизму

2016-03-16-patrickprevПам'ять свого святого покровителя Ірландія вшановує 17 березня, і в цей день теж відбуваються гучні фестивалі ірландської культури в багатьох країнах світу.

Детальніше...

Урочистість Господнього Богоявлення

objawienie_panskieСьогодні, 6 січня, Римсько-Католицька Церква відзначає урочистість Господнього Богоявлення.

Детальніше...

 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку