Літургія

10 лютого спомин Святої Схоластики

sholastykaСьогодні, 10 лютого, Римсько-Католицька Церква згадує св. Схоластику – сестру св. Бенедикта Нурсійського.

Схоластика народилася в Нурсии (Італія), бл. 480 р.; Померла біля Монте-Кассіно, Італія, бл. 543 р. Практично все, що нам відомо про святу Схоластику, дійшло до нас з Діалогів святого Григорія Великого.

Свята Схоластика, сестра-близнюк святого Бенедикта Нурсійського, засновника ордену бенедиктинців, була присвячена Богу ще в дуже ранньому віці, але, можливо, продовжувала жити в будинку своїх батьків. Про неї говорили, що вона була віддана Ісуса так само, як своєму братові. І коли Бенедикт заснував свій монастир у Монте-Кассіно, Схоластика заснувала жіночий монастир у Пломбаріола, що в п'яти милях на південь від Монте-Кассіно. Вважається, що монастир знаходився під керівництвом її брата, так що вона була першою монахинею-бенедиктинкою.

Брат і сестра були дуже віддані один одному. Статути обох монастирів забороняли їм входити до монастиря іншого. Згідно святому Григорію, вони зустрічалися раз на рік у будинку біля монастиря Монте-Кассіно, щоб обговорити духовні теми, і були поховані разом, можливо, в одній могилі. Святий Григорій писав, «так смерть не розділила їх тіла, чиї уми були завжди з'єднані в Господі».

Святий Григорій розповідає чарівну історію про останню зустріч двох святих на землі. Схоластика і Бенедикт провели весь день у «взаємній втісі небесною бесідою», а з настанням вечора Бенедикт почав готуватися до від'їзду. Схоластика, передчуваючи, що це їхня остання можливість побачити один одного при житті, просила його провести залишок вечора з нею. Але Бенедикт навідріз відмовився, оскільки не хотів порушувати власний статут, проводячи ніч далеко від Монте-Кассіно. Тоді Схоластика заплакала, поклала голову на стіл і почала молитися, щоб Бог заступився за неї. Після її молитов вибухнула буря. Злива з градом були настільки сильні, що змусили Бенедикта з товаришами залишитися.

«Хай вибачить тебе всемогутній Бог, сестра» сказав Бенедикт, «за те що ти наробила.»

«Я просила про люб'язність», відповідала Схоластика просто, «а ти відмовив. Я попросила про це Бога, і Він дарував це! »

Відразу після свого повернення в Монте-Кассіно Бенедикт побачив видіння, як душа Схоластики відокремилася від свого тіла, підносячись на небо у вигляді голуба. Вона померла через три дні після їх останньої зустрічі. Він поклав її тіло в могилу, яку приготував для себе. Чернець Адревальд стверджував, що її останки були перенесені 11 липня в багату срібну раку церкви святого Петра в Ле Ман, Франція, одночасно з перенесенням останків Бенедикта в Флері. У 1562 р. цю раку викрали під час пограбування церкви гугенотами.

Хтось вважає, що ми повинні просити Бога тільки про найнеобхідніше. Але любов Бога настільки сильна, що Він хоче дати нам все найкраще. Він завжди готовий вислухати всі наші молитви: наші молитви прослави і подяки, і наші молитви прохання, каяття і про заступництво. Ніщо не може бути надто важливим або дуже незначним, щоб не поділитися цим з нашим Отцем. Душа пізнає, що все, чим ми є, і все, що ми маємо, йде від Його щедрої доброти, а коли ми нарешті осягаємо цей урок, то обертаємося до Нього з усіма нашими сподіваннями, прагненнями і потребами. Свята Схоластика - це, безсумнівно, одна з тих, хто прийшов до розуміння цього через свою власну безпорадність.

Свята Схоластика звичайно зображується у вигляді черниці, що тримає палицю і розп'яття, разом зі своїм братом. Іноді вона зображується: 1) Разом зі святою Юстиною Падуанською, з якою її іноді плутають, хоча Юстина ніколи не була черницею 2) Коли одержує монарший плащ від святого Бенедикта 3) Коли її душа відділяється від тіла у вигляді голуба 4) З голубом біля її ніг або на грудях, або на колінах перед келією святого Бенедикта.

Свята Схоластика - покровителька Монте-Кассіно та усіх кассінських громад. До неї звертаються для захисту від буревію.

За матеріалами: credo-ua


 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку