Літургія

30 грудня. Свято Святого Сімейства Ісуса, Марії і Йосипа

sv rodzinaСвято Святого Сімейства почали відзначати в різних країнах і єпархіях у вісімнадцятому столітті. Вперше його встановив 4 листопада 1684 року єпископ Франсуа де  Монморансі-Лаваль в Канаді, зі схвалення Папи Олександра VII.

 На постійно в Літургію його ввели під час понтифікату Папи Лева XIII, який на прохання кардинала Бауса, архієпископа Флоренції, 20 листопада 1890 року видав указ про затвердження "культу поклоніння, скерованого до Святого Сімейства». Його схвалив Папа Лев XIII (+ 1903 р.). У своїх працях, в тому числі в Neminem Fugit (14 червня 1892 р.) і Cum nuper, він неодноразово закликав наслідувати Святе Сімейство. Вказуючи на ті переваги, які можна очікувати завдяки побожності та особливим зв’язкам зі Святим Сімейством: прогрес в милосерді, святість моральності, атмосфера благочестя. В одній зі своїх енциклік він писав: «Під опікою Пресвятої Діви і св. Йосифа, в повній таємниці, виховувався Ісус - Сонце праведності, перш ніж Своїм сяйвом освітив народи. Безумовно, в цій родині існувала любов, святість звичаїв і побожні практики – одним словом, усе, що лише може прикрасити та облагородити сім’ю, аби дати взірець нашому часу". Лев XIII був також першим, хто вказував на подружжя, як на місце освячення (Arcanum Divinae Sapientiae), враховуючи багатостолітню відсутність погляду на родину, як на місце духовного розвитку і служіння в Церкві. Папа Бенедикт XV (+ 1922 р.) розширив свято Святого Сімейства на всю Церкву. 


Зображення Святого Сімейства ми зустрічаємо вже в катакомбах. Але Йосиф на них зображується як статист і на подальшому плані. Лише з ХІVстоліття маємо картини і скульптури, що зображують життя Святого Сімейства. 


В Євангеліях вказують на такі події з життя Святого Сімейства:

1. Благовіщення Господнє: Лк. 1,26-38.

2. Відвідання св. Єлизавети: Лк. 1,39-56.

3. Ангел об’являє св. Йосифові таємницю Втілення: Мт. 1,18-25.

 4. Народження Господа Ісуса: Лк. 2,1-10.

 5. Надання імені: Лк. 2,21.

 6. Очищення Марії та жертвування Немовляти Ісуса в храмі: Лк. 2,22-38.

 7. Поклоніння мудреців: Мт. 2,1-12.

 8. Втеча до Єгипту: Мт. 2,13-15.

 9. Повернення з Єгипту: Мт. 2,19-21, Лк. 2,39-40.

10. Знайдення Господа Ісуса в храмі: Лк. 2,41-50.

 11. Приховане життя в Назареті: Лк. 2,51-52.


Літургійні тексти на свято Святого Сімейства  склав Папа Лев XIII (+ 1903 р). Його заслугою також є прекрасні церковні гімни, призначені на цей день. Читання дібрано так, щоби підкреслити сцени, в яких виступає ціла родина. Тексти Святого Письма водночас підкреслюють обов’язки членів родини.

Джерело: Brewiarz.pl


 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку