Літургія

16 травня - довільний спомин святого Андрія Боболі

swiatyj_andrij_bobolaСвятий Андрій Боболя народився в 1591 році, правдоподібно 29 або  30 листопада в місцевості Страхоціна біля Санока (Польща). На двадцятому році життя - після закінчення єзуїтської гімназії в Бранєві - вступив до новіціату Товариства Ісуса у Вільнюсі. В кінці липня 1613 року склав монаші обіти.

У 1613-1622 роках вивчав філософію і теологію у Вільнюській Академії - з дворічною перервою, під час якої відбував педагогічну практику в єзуїтських школах, передусім в Бранєві, а потім в Пултуску. Священицькі свячення отримав 12 березня 1622 року. Чотири монаших обіти склав 2 червня 1630 року в храмі св. Казимира у Вільнюсі.

На особливу увагу заслуговує останнє п'ятиліття його життя. Безсумнівно це був героїчний період в житті Андрія Боболі. З величезною самопожертвою - недоїдаючи і недосипаючи - працював місіонером в околицях Пінська серед людей занедбаних. Заслужив тоді на прізвисько  "апостола Пінщини" і "ловця душ". Були однак багато таких, яких дражнила його апостольська діяльність. Мученицьку смерть поніс з рук козаків в Янові Полєскім 16 травня 1657.

Часи, в яких довелося працювати святому Андрію, були дуже бурхливі. Безустанні війни з Росією, Швецією, з козаками і татарами нищили країну і вилюднювали цілі околиці. До політичної напруги додалася і релігійна. На "захист" православних виступив вождь козаків, Петро Конашевич, а після нього  Богдан Хмельницький. Пінськ як місто прикордонної зони Русі було приреченим. У травні 1657 року Пінськ зайняв козацький відділ під командуванням Яна Ліхого. Найбільша небезпека загрожувала місіонерам о. Маффону і о. Боболі. Обидва рятувалися втечею, щоб уникнути помсти за їх пастирську діяльність серед православних.

Дня 15 травня  о. Маффон в Ходорці був узятий в полон відділом Зеленецького і Попенкі і на місці його вбили.

Святий Андрій заховався у Янові, віддаленого від Пінська на 30 км. Звідти вирушив до села Переділ. 16 травня козаки ввірвалися до Янова. На звістку, що святий Андрій знаходиться в  Переділі, взяли з собою проводиря Якова Четверинку і подалися навздогін за святим.

Козаки спочатку здерли зі святого священицький одяг і напів оголеного відвели його під огорожу. Прив'язаного до стовпа почали бити його нагайками. Була весна. Селяни працювали в полі. Отже, були того свідками.

Умовляннями і погрозами старалися змусити о. Андрія, щоб відрікся католицької віри. Коли той рішуче відмовив, кати нарізали  вербові гілки, сплели з них корону на зразок Христової і вклали її на голову священика, стискаючи її щораз міцніше. Потім почали святого бити по лиці, аж вибито йому зуби. Вирвали йому нігті і здерли шкіру з верхньої частини  його руки. Після цих мук козаки відв'язали свою жертву від огорожі, обкрутили його шнуром, який прив'язали до коней і волокли священика по дорозі, коловши його списами.

Затягнули святого до найближчої міської бійні, поклали його на столі і почали палити його тіло вогнем. Потім кати вистригли для священика тонзуру на голові до кістки, на спині вирізали йому шкіру у формі орнату. Рани посипали січкою. Потім відтяли йому ніс і губи, викололи одне око. Коли ж з болю постійно називав ім’я  Ісуса, в потилиці зроблено отвір ножем і відрізали йому язик. Врешті Мученика повісили  ногами вгору і ударом шаблі закінчили його тортури. Відбулося це 16 травня 1657 року.

На звістку, що до Янова наближається відділ польських військ, Козаки відійшли з міста. Тіло мученика перенесено до місцевого храму. Звідси забрали єзуїти забрали його до Пінська і поховали в підземеллях монастирського храму. Минали роки і про місце поховання Мученика забули.

Андрій Боболя нагадав про себе 16 квітня 1702 року, коли - в сні чи наяву - з'явився ректору колегії о. Марціну Ґодебському, і пообіцяв особливу турботу, при умові, що ректор звелить відшукати труну і помістить її окремо. Після трьох днів знайдено труну і відкрито кришку. Свідки події побачили тіло Мученика, покрите пилом, яке зберіглося досконало. Розпочалися паломництва до могили Андрія Боболі і його чудесна духовна опіка над колегією і Пінщиною.

За матеріалами Adonai

 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку