Контроверсійні теми

Вибори в США: як перехилилися терези?

19-5-19 листопада 2016 року Державний секретар Ватикану кардинал Паролін виступив з офіційною заявою щодо результатів президентських виборів,  які відбулися у Сполучених Штатах Америки.

У ній він наголосив, що Апостольський престол поважає вибір американського народу і запевнив нового президента у молитві.

Ці вибори були вкрай напруженими, вони значною мірою розкололи суспільство. Це  не могло не вплинути і на Католицьку Церкву у країні. І тепер, коли ім'я сорок п'ятого президента США уже відомо — ним став Дональд Трамп  —  спробуємо розібратися, що чекає Церкву в нових умовах.

Від  самого початку своєї передвиборчої кампанії Трамп  постійно наголошував на антикатолицькій позиції близького оточення Клінтон. Як приклад, можна  пригадати його закиди на адресу  кандидата на посаду  віце-президента від Демократичної партії Тіма Кейна, який заявляв, що  як ревний католик  виступає проти абортів, але як держслужбовець не може нав'язувати  свої переконання громадянам країни,  тому підтримує право жінки на переривання вагітності. Також відомо, що голова виборчого штабу  Гілларі Клінтон  Джон Подеста, який також позиціонує себе, як католик, був натхненником ліберального бунту у Католицькій Церкві, більш відомого, як «Католицька весна». Учасники руху закликали до непокори парафіян єпископам і відстоювали права ЛГБТ руху і прихильників абортів. Також саме Подеста разом з Джей Саліваном, радником Клінтон у передвиборчій гонці, виступив у 2015 році в ООН з закликом визнати право на аборт та права ЛГБТ, як права людини.

Така позиція соратників Клінтон аж ніяк не сприяла підтримці цього кандидата з боку католиків і багатьох інших християнських конфесій. Натомість Трамп відкрито заявляв, що прагне повернути в США християнські цінності. «Я хочу, щоб у супермаркетах знову говорили «Щасливого Різдва!», - заявив політик. «Християни мають багато влади! Але не використовують свою силу», - звертався він до своїх прихильників на зустрічі в Christian liberal-arts school. Крім того, Трамп обіцяв усіляко протидіяти чисельній мусульманській міграції.

 Звісно, така позиція не могла не привернути на його бік значну кількість християн різних конфесій. Католицькі єпископи США виступили із заявою, в якій закликали виборців голосувати за pro-life кандидата. Тим не менш, у процентному відношенні, католиків, які голосували за Трампа, було не настільки вже і більше, ніж тих, що підтримали пані Клінтон – усього лише 52% на користь республіканця проти 45% за демократа. Чим же це зумовлено?

Необачні висловлювання Дональда Трампа щодо жінок призвели до того, що «Консервативний союз католиків» закликав його зняти свою кандидатуру з виборів. «Християни не повинні витрачати свої голоси на цього кандидата», - заявлялося у відозві цієї організації. Також заяви Трампа про наміри побудувати стіну між Мексикою і США не могли сподобатися виборцям латиноамериканського походження.  А це  дуже чисельна і впливова католицька громада: близько десяти млн.  вірян, одна п’ята частина усіх католиків США. Окрім того, у цьому питанні по Трампу вдарила «важка артилерія» – його наміри побудувати стіну засудив Папа Римський Франциск. "Людина, яка думає лише над тим, як побудувати стіни, а не мости, не може бути християнином", – заявив понтифік.

Зрозуміло, що обоє кандидатів не є палкими поборниками християнських цінностей,  і в цьому плані варті одне одного. Та повертаємося до питання: то чому католицький світ США (як і інші християнські конфесії цієї країни) все ж сказав «Так!» Трампу?

Згадаймо приказку: «Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти». Боротьба між Трампом і Клінтон не була протистоянням лише двох особистостей. Це була боротьба між  двома групами істеблішменту – Демократичної і Республіканської партій. Кожен кандидат у президенти в першу чергу має відстоювати інтереси групи, яка його виставила. Враховуючи цей фактор, можна сказати, що команда Трампа виглядає в очах католиків значно привабливішою. Її представники в більшості випадків  уникали  питань про співпрацю чи протистояння з Церквою. Щодо дій і висловлювань членів команди Клінтон говорилося вище.

Всі ми знаємо, що політики люблять говорити. При чому багато і різнопланово. Інколи це відверта нісенітниця і абсурд. Саме так можна подумати про Трампа. Але все це не має особливого значення на фоні очевидних намірів оточення Клінтон не лише проштовхнути антихристиянські закони, але і напряму нанести удар по Католицькій Церкві. Перемога Трампа значно послаблює позиції потужного антикатолицького руху у середовищі політичної еліти США. Недарма поразку Клінтон вже називають провалом про-абортного та про-ЛГБТ лобі в країні. З цієї позиції перемога Дональда Трампа є більш прийнятною для Католицької Церкви.

 Але вибори, а з ними й уся багата риторика кандидатів та їхніх помічників  завершилися. Життя рухається далі. Значно важливіше, що можуть зробити католики США тепер. Голова благодійного товариства «Лицарі Колумба» Карл Андерсон вважає, що їх головна місія докласти всіх зусиль задля єднання американського народу. Він наголосив, що саме зараз дуже важливим є прагнення бути як відданим християнином, так і чесним громадянином. «Настав час католицьких цінностей у президентських виборах; настав час католицьких цінностей в народі!», - оголосив Андерсон. Ці слова були сказані під час виборчих перегонів, коли ще не було відомо, хто стане їх переможцем. Але головний принцип очевидний – хто б не переміг на виборах, католицька громада має рухатися в тому напрямку, який провадить до Бога.

Тож, будемо молитися за американський народ загалом, і Католицьку Церкву в США зокрема, щоб ніякі випробування, які чекають у майбутньому, не завадили їм рухатися тим шляхом, на який вказує Господь.  

Павло Зінченко, Католицький Медіа-Центр

 

По темі:

Заява голови Конференції католицьких єпископів США

«Католицька весна» залякувала Церкву у Флориді

ЛГБТ ставитимуть на Клінтон?

 


 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку