Контроверсійні теми

Чи списувати – гріх?

film spysuwanniaНе все відразу можна інтерпретувати в цих категоріях: гріх або не гріх. Ми мали такого професора з моральної теології, який говорив: "Я не знаю, чи це гріх важкий або легкий, але це свинство".

Це є таке класичне питання, на яке є класична відповідь: "Списуй, принаймні, зі своєї шпаргалки". Я думаю, що це більше ніж прийнятно. Тому що, якщо людина сама підготувавала собі цю шпаргалку, то напевно, і так вже три чверті цього матеріалу є у неї в голові. Це є найпростіша відповідь, але і водночас певне ухиляння від відповіді.

 Це добре, бо, врешті-решт, серйозна проблема є зовсім інша.

Навчання - це частина роботи в житті. І робота... є така думка Папи Йоана ПавлаII з енцикліки Laborem exercens, і це геніальна думка. Він пише: "Робота має в собі те, що об'єднує людей". Робота має, насамперед, в собі те, що об'єднує людей. Це не відразу видно. Зокрема, коли вчиться, то людина думає, що робота пов'язує її тільки з заліковкою. Але це не так.

Якщо би хтось хотів, наприклад, скласти іспит із сповідництва, спираючись на шпаргалки, то проблема не в іспиті. Проблема у тому, що за три місяці цей хтось сяде до сповідальниці. І це буде іспит, який його перевірить драматичним чином. Тому що людина, яка до нього прийде на сповідь, буде мати право думати, що має справу з кимось, хто добре обізнаний і хто йому може допомогти. І це - серйозне питання.

Якщо погано приб’єш дошку цвяхом в мосту, то мова не йде про те, що ти зробив роботу недбало, тільки справа у тому, що ця дошка під кимось трісне. Або хтось вб'ється. Або хтось впаде з цього мосту і потоне.

Робота має це в собі, що об'єднує людей. Робота стосується не оцінок, тільки людей, які десь там, за цією роботою сховалися. Не завжди це видно. І тоді ми думаємо серйозно, тому що інакше це така казуїстика. Ще запитайте, коли списування є тяжким гріхом, а коли легким. Немає такої людини, яка вам відповість на це питання.

А я думаю, що кожен студент, маючи навіть краплю вразливого сумління, може сказати чи вчиться таким чином, що зможе потім грамотно допомогти людям. І це важливе питання. І тут я би собі ставив категорію гріха або не гріха.

Єпископ Ґжеґож Ришь

Deon

 

По темі

В'єтнам має перший католицький університет

Папа Франциск до молоді: живіть і розвивайтесь в милосерді

Отримали дипломи перші випускники програми «Захист неповнолітніх» Папського Григоріянського університету


 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку