Духовність

Чи знаємо ми про цінність ангелів?

druzya-angelov-oboi-490x306П’ять років тому в одному зі своїх повчань тодішній Папа Бенедикт XVI (нині емерит) сказав дуже цінні слова про ангелів-охоронців: «Господь завжди поруч, і Він діє в людській історії та супроводжує нас за допомогою особливої присутності Своїх ангелів». Багато з нас ще з дитинства молилося до ангелів-охоронців, багато хто практикує молитву заступництва до архангела Михаїла, якого особливо вшановуємо останніми листопадовими днями. Тож я хотів би коротко зупинитися на важливій ролі ангелів у житті християнина.

Папа Бенедикт XVI, ще будучи кардиналом, у 1977 році сказав, що нині дуже мало говорять про ангелів, і це доволі негативно позначається на вірі людини, адже говорити про ангелів значить відчувати особливу Божу присутність у світі та надзвичайну опіку Його помічників – ангелів-охоронців. Часто люди думають, що про ангелів варто розповідати дітям, що йдеться наче про якусь казочку, а дорослих ця тема не стосується. Це велика помилка багатьох вірних, які не можуть до кінця відчути особливу Божу присутність і не знають вчення Церкви.

9 ангельських функцій і 9 речей, які варто знати християнину про ангелів:

1. Церква вчить, що ангели реально існують – це правда віри, об'явлена Господом. Святий Августин каже, що «ангел» означає функцію, а не природу: «Запитуєш, як називається така природа? – Дух. Ти запитуєш про функцію? – Ангел; через те, чим він є, це дух, а через те, що робить, – ангел». Слово ангел означає «посланець». Отже, ангел – це духовне, безтілесне створіння, яке належить до невидимого світу, і про це кажемо у Символі нашої віри: «Вірую в Єдиного Бога, Отця Вседержителя, творця неба і землі, всього видимого і невидимого». Ангели мають щось спільне з людиною: це, звісно, не тіло, а розум і воля. Вони є особовими і безсмертними створіннями, більш досконалими від людини.  

2. Ще у Старому Завіті згадується про ангелів. Ви всі, напевно, пригадуєте, як вони зачинили земний рай після непослуху наших прародичів: «І вигнав він (Господь) Адама й поставив від сходу до Едемського саду херувима з полум’яним миготливим мечем, щоб стерегти дорогу до дерева життя» (Бут 3, 24). Також в історії Авраама згадано про ангела, який зупинив руку прабатька: «Та ангел Господній кликнув до нього з неба і сказав: "Аврааме, Аврааме!"» (Бут 22, 11). Також архангел Гавриїл сповіщає про народження Предтечі та народження Ісуса Христа. У книзі пророка Ісаї читаємо, що ангели є близько Бога, перебувають перед Його високим престолом і повсякчасно прославляють Всевишнього чудесним співом: «Свят, свят, свят, Господь сил; уся земля повна Його слави» (пор. 6, 1-3). Кількість небесних воїнів безмірна, про що розказує пророк Даниїл (7, 10): «Тисячі тисяч Йому служили, і силенна безліч перед Ним стояла».

3. У Новому Завіті Ісус Христос, говорячи про ангелів, каже, що вони споглядають «повсякчас обличчя мого Небесного Отця» (Мт 18, 10), а псалмоспівець описує їх: «Могутні силою, що виконують Його слово, покірні голосові слова» (Пс 103, 20). Апостол Павло дуже цікаво розповідає, що ангели були створені для служби Богові: «Бо в Ньому все було створене, що на небі і що на землі, видиме й невидиме: чи то престоли, чи господьства, чи начала, чи власті, все було Ним і для Нього створене» (Кол 1, 16), – і що вони посланці Його спасіння: «Хіба ж не всі вони служебні духи, що їх посилають до послуг тим, які мають успадковувати спасіння?» (Євр 1, 14).

4. Церква має багато молитов до ангелів і архангелів, зокрема до святого Михаїла і святого Гавриїла, до ангелів-охоронців, єднається з ними у прославі Господа Бога. Про це дуже гарно видно з Херувимської пісні, коли всі вірні в часі відправи Служби Божої співають: «Ми, херувимів тайно являючи і животворній Тройці трисвятую пісню співаючи».

5. Кожен вірний має свого ангела-охоронця, який, за словами св. Василія Великого, є «вихователем, який веде його в житті». Саме ангели допомагають людині в її земному житті та опікуються кожною особою зокрема. Найважливіша їхня місія – це поклоніння Пресвятій Трійці: ангели славлять Бога, моляться і величають Його. Але певна частина ангелів охороняє й супроводжує людей. Святий Тома Аквінський пояснював, що кожна важлива особа завжди отримує від короля ескорт вершників; і всі ми – такі важливі особи в Його очах, що Він дає нам ангела-охоронця, щоб супроводжував нас на дорозі до святості.

6. Про присутність ангелів при кінці світу неодноразово говорить нам Святе Письмо. Коли Ісус пояснює притчу про кукіль, читаємо: «Син Чоловічий пошле своїх ангелів, які зберуть із його царства всі спокуси й тих, що чинять беззаконня» (пор. Мт 13, 36-43. 47-49). А також: «Якже прийде Син Чоловічий у своїй славі, й ангели всі з Ним» (Мт 25, 31). Тому під час другого пришестя Ісуса Христа ангели будуть супроводжувати нашого Господа і служити Йому на суді.

7. У Святому Письмі описано, як св. архангел Михаїл поборов дракона і його збунтованих ангелів: «І настала війна на небі: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон воював та й ангели його, та не перемогли, ані місця не знайшлося їхнього більше на небі. І повержено дракона великого, змія стародавнього, званого дияволом і сатаною, що зводить вселенну, – повержено на землю, і ангели його з ним повержені» (Одкр 12, 7-10).

8. Після падіння Люцифера Творець вибрав для ангелів вождя – архангела Михаїла, ім'я якого у перекладі означає «хто як Бог».  Апостол Петро каже про це падіння: «Бо коли Бог не пощадив ангелів, які були грішили, а кинув у пекло й передав їх до темної безодні, щоб їх тримати на суд…» (2 Пт 2, 4). Знаємо з Біблії, що ангели на чолі зі св. архангелом Михаїлом скинули з Божих хоромів тих, хто вчинив проти Бога бунт, – дияволів разом із їхнім сумнозвісним лідером, Люцифером. Диявол дуже боїться архангела Михаїла.

9. До цього небесного заступника звертаються за допомогою екзорцисти, коли виганяють із людей бісів. Наприклад, ритуал екзорцизму папи Лева XII починається закликом «В ім'я Бога Ісуса Христа» і молитвою до св. архангела Михаїла. Існує молитва на вервиці для відігнання диявола, у якій містяться часті звертання до святого архангела. У Святому Письмі вказано, що наприкінці світу св. Михаїл знову захистить Господній народ перед злом: «І в той час устане Михаїл, князь великий, що стоїть на варті... Той час буде часом скрути, якої не бувало відтоді, як постали люди, аж до сих пір... І багато з тих, що сплять у поросі земному, прокинуться; одні – на життя вічне, другі – на вічний сором та на ганьбу. Розумні сяятимуть небесним сяйвом, – і ті, що навернуть багатьох до справедливості, неначе зорі, повіки, назавжди» (Дан 12, 1-3).

Звертаючись у молитві до святого архангела Михаїла, просимо його особливого заступництва для своїх душ, які часто страждають від браку святості, для родин і домівок; просимо, щоб святий архангел захищав від усякого зла, гріха й різноманітного негативу. Просимо особливої ласки для нашої стражденної Матінки України, яка також потребує захисту святого архангела від ворогів.

Святий архангеле Михаїле, захищай нас від усякого зла видимого і невидимого.

(Слово редактора для НЗ №42)

о. Йосафат Бойко, ВС

Джерело: Католицький оглядач


 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку