Аполегетика

Фатіма: який сенс об'явлень? (Частина 3)

our-lady-of-fatima-catholic-tours1Фатіма вписана в контекст історії спасіння людства.

У цьому переконаний Луїджі Ґонзаґо да Фонсека, завершальну частину уривків із книжки якого «Чудо Фатіми: об'явлення, культ, блага звістка» пропонуємо увазі читачів.

(Закінчення. Див. ч. 1 та ч. 2)

Внутрішня єдність фатімських об'явлень простежується протягом усієї їхньої історії. Автори, які мали намір трактувати лише окремі аспекти цієї єдності, фактично проводили вівісекцію, бо ігнорували писану традицію. Варто говорити не про «первинні» та «вторинні» фактори в об'явленнях, а скоріше про оригінальність Фатіми порівняно з іншими Богородичними об'явленнями. Ця тема вимагає комплекснішого дослідження, якого ми тут не ставили на меті. Однак у позитивному ключі можемо зробити висновок, що є дві оригінальні теми Фатіми, які надають їй особливого виміру, що відрізняє її від інших подібних явищ: ідеться про Серце Марії та про Росію. Ці теми тісно пов'язані – вони, по суті, утворюють єдиний мотив.

Послання Фатіми, попри свій фактичний і потенційний обшир і виразну оригінальність, цілковито ортодоксальне з доктринальної точки зору. Незначних труднощів, із якими стикаються деякі автори, – наприклад, щодо формули молитви ангела – не варто тут обговорювати. Послання Фатіми ортодоксальне, бо дуже помітно й виразно стосується суті Євангелія. Дивним виглядає твердження, що повідомленні Фатіми буцімто не відповідає Біблії, тоді як Павло VI назвав його «євангельським посланням молитви і покаяння». Ба більше, привертають увагу й певні акценти рафінованої католицької традиції, яка походить із основних догматів віри, на яких вибудовується християнське повсякденне життя. Фатіма дає нам нам прості, одначе свіжі сенси, спрямовані проти нового ідеалістичного гнозису, що походить зі світу, який деякі богослови хочуть нав'язати сучасній Церкві, начебто інтерпретуючи – безсумнівно, помилково – Другий Ватиканський собор. Зауважмо, що важлива частина повідомлення присвячена тринітарній благодаті й субстанціальній присутності Божих осіб, які преобразили духовне життя малих Франциска й Гіацинти та становлять коштовну прикрасу об'явлень.

Нарешті, ще один фактор, який вирізняє послання Фатіми, – це його автентичний церковний характер, бо ж воно було дане «у» Церкві, «для» Церкви та «через» Церкву. «У» Церкві – бо як може бути інакше, коли йдеться про трьох дітей, простих пастушків, які належали до однієї з найбільш побожних парафій Португалії. Можна навіть сказати, що все, до чого небо  закликало у Фатімі, вже було реалізоване в тамтешньому простому способі християнського життя, який живився віковою традицією. Небо й земля уклали тут прекрасний християнський союз. Одкровення було дане всій Церкві. Звісно, об'явлення відбувались у певному історичному контексті, зумовленому болісною історією Португалії, а до 1940 року вплив Фатіми поширювався насамперед на теренах Португалії. Однак поступово розмір і значення Фатіми зростали до масштабів Вселенської Церкви, набуваючи загальносвітового значення, особливо щодо таких фундаментальних аспектів, як Серце Марії та питання Росії.

Фатімське об'явлення було донесене світові «через» Церкву. Як згадано вище, повідомлення Фатіми було явлене вірним із найбільш автентичною  аргументацією його еклезіальності: від першого підтвердження дієцезіальної й місцевої ієрархії аж до доленосних актів схвалення з боку останніх Пап. Фатіма дає найнадійніші докази того, що об'явлення приходить із неба, за Божою волею, і гарантією автентичності цього стає ієрархія Церкви: підтверджене Церквою визнання надприродної суті об'явлень і їхньої історичності. Ось чому Фатіма має всі ознаки справжньої «харизми Церкви».

Звісно, коли йдеться про пост-апостольську пророчу харизму, дану Христом, «віра в Фатіму» не зобов'язує нас у той самий спосіб, у який нас зобов'язує католицька віра. Проте сьогодні було б великою моральною й релігійною нерозсудливістю не аналізувати фатімського послання ретельно, вдумливо та смиренно.

Скорочений переклад КМЦ за kosciol.wiara.pl

 

По темі:

Фатіма: який сенс об'явлень? (Частина 1)

Фатіма: який сенс об'явлень? (Частина 2)

 

 
 
 

Авторизація

Підписатись на розсилку